środa, 7 grudnia 2011

RZADKO PROSZĘ, ALE JEŚLI MOŻECIE - POMÓŻCIE

W Polsce pracowałam przez 10 lat w Gminnym Ośrodku Kultury "Sokół" w Czerwonaku. Praca to była niezwykła, dająca wręcz nadmiar satysfakcji. Najmniej istotne w tym wszystkim były nagrody, choć i te były, nawet na ogólnopolskich festiwalach.
Najważniejsi byli ludzie! Obserwowałam rozwijanie się pąków, wyrastanie łabędzi z brzydkich kaczątek. Widziałam wielkie osobowości budzące nadzieję, że młodzież to nie tylko blokersi. To działało zresztą na osoby w każdym wieku, od maluszków po staruszków. Na pożegnanie przeczytałam słowa jednej z uczestniczek moich zajęć: "bez Ciebie zeszłabym na złą drogę" (cokolwiek miała na myśli). Istotne jest, jaki potencjał budzą wszelkie miejsca związane z rozwijaniem się wrażliwego człowieka, wielu wrażliwych ludzi.
Miejsca, w których tworzy się kulturę, i to tę od podstaw, które przygotowują do odbioru Kultury, powinny lęgnąć się jak grzyby po deszczu. A jest odwrotnie, boleśnie odwrotnie.
Wczoraj władze Poznania jednym podpisem prezydenta (dopisane później: chyba jeszcze samego podpisu nie ma, ale tego nie wie nikt, nawet dyrektorzy placówek) wskazały, że takie poziomy piękna i dobra będzie można znaleźć na boisku piłki nożnej. Motywując decyzję szukaniem finansów na organizację Euro 2012 zdecydowano, że należy zamknąć Młodzieżowy Dom Kultury nr2 w Poznaniu.  (dopisane później: wszystkie MDK)
Wiele razy współpracowałam z tym miejscem, jeździłam tam z moimi zespołami na przeglądy, poznałam wspaniałych pracowników.
MDK2 to organizator ciekawych imprez, także na poziomie ogólnopolskim. 
Takie miejsce ma zniknąć z mapy Poznania?
Jeśli widzicie totalny absurd tej sytuacji, podpiszcie się proszę pod petycją:
PS. Ponieważ w komentarzu ze strony T.B.padł zarzut nierzetelności, śpieszę wyjaśnić sprawę i nikłe o niej informacje w mediach. Jak dotąd informacja pojawiła się w "Gazecie Wyborczej" z 2 grudnia. Wiem też od mojej serdeczniej przyjaciółki, właśnie pracownika MDK 2, że dyrektorzy wszystkich trzech placówek byli wezwani do magistratu i przedstawiono im taki projekt.Może i pośpieszyłam z akcją, ale nawet jeśli decyzja ostatecznie jeszcze nie zapadła, to oczywiste jest, że sam pomysł należy właśnie teraz oprotestować. MDK nie może umieścić takiej informacji na swojej www, bo nie ma na to oficjalnego papieru. Nie wydaje mi się to istotnym, gdzie kto mieszka, tylko czy go to obchodzi. Bo przykład położenia akcentu na Euro 2012 kosztem wielu innych działalności idzie z góry i dotyczy całego kraju. Widziałam zajawki o przymiarkach do likwidacji placówek kulturalnych także w innych częściach Polski. 
A tak nawiasem dodam, że mój znajomy "kibol" też jest oburzony takim pomysłem. 
Na koniec dodam tylko hasło: "CHLEBA I IGRZYSK". Tłumaczyć nie muszę?

34 komentarze:

 1. Załatwione!
  To skandal. Nie chce mi się nawet tego komentować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Małgoś,
  to przykre, co ma się zdarzyć. Ja już się wpisałam. mam nadzieję, że petycja pomorze.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok! serce mi się kroi jak pomyślę ile pieniędzy utopią w tych stadionach i jakim kosztem .

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś znów nie pomyślał,mam nadzieję,że się opamiętają!

  OdpowiedzUsuń
 5. jestem z całkiem innego zakątka Polski ale to faktycznie nie ma znaczenia więc też podpisałam. Najlepiej zlikwidować wszelkie świetlice, ochronki, domy kultury a potem się dziwić, że młodzież coraz gorsza egoistyczna i schodząca na złą drogę. A co mają robić jak im się zabiera miejsca gdzie mogą się czegoś nauczyć, realizować i spędzać czas inaczej niż w centrum handlowym albo przed telewizorem ??? Zdecydowanie nie zgadzam się z likwidacją takich miejsc i szukania oszczędności w ten sposób.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podpisałam, skomentowałam. Małgosiu, wybacz, ale myślałam, że to nonsens, że uległaś emocjom. Poszperałam i wychodzi masz racje. Sama chodziłam do DK Świt w Warszawie /istnieje do dziś/, na Pałac Młodzieży nie było nas stać, i wspominam ten czas, jak najmilej. Ta wspólnota, te możliwości nauki wszystkiego..ta pasja pracujących w takich ośrodkach. Stadion Narodowy jest szkaradny, pokazywałam go na własnym blogu, przytłacza Warszawę. Nie wszyscy muszą być sportowcami. Euro minie, co za obłęd! Ale najłatwiej oszczędzać na takich projektach. Tak smutno, że zabija się pasję, kulturę...bezpowrotnie !

  OdpowiedzUsuń
 7. Melduje wykonanie zadania :)))))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również podpisałam
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem z Suwałk ale podpisałam ponieważ jest to chamstwo wszystko dla euro a dzieci będą pokrzywdzone.Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
 10. Naturalnie podpisałam. Pracuję z młodzieżą. A mieszkam w Jarocinie.
  Pozdrawiam.
  Hanna
  PS Niezmiernie lubię poczytać o Toskanii...

  OdpowiedzUsuń
 11. Podpisane,obiema rekami, Ali.

  OdpowiedzUsuń
 12. Proszę zapoznać się z tym artykułem:
  http://epoznan.pl/news-news-29282-Miasto_chce_sie_pozbyc_Mlodziezowych_Domow_Kultury

  Może znów źle szukałem, ale na razie nie znalazłem żadnej informacji o likwidowaniu jakiegokolwiek Domu Kultury w Poznaniu


  T.B.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś prowadziłam rozmowy z kimś, kto chciał uruchomić prywatny ośrodek kultury i wiem, że sprywatyzowanie równa się likwidacji. Kierowanie się tylko dochodem w tak delikatnej materii spłaszczy na pewno program MDK. MDK jest placówką oświatową, czyli działa na zasadzie podobnej do szkół. Co by było, gdyby wszystkie szkoły były prywatne? Na razie wydaje mi się to niedobrym rozwiązaniem i dlatego popieram taką petycję, niech narobi szumu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pani Małgosiu,
  podpisałam protest
  pozdrawiam Kasia z Piekar Sląskich

  OdpowiedzUsuń
 15. Cytat:
  "zdecydowano, że należy zamknąć Młodzieżowy Dom Kultury nr2 w Poznaniu"

  Nie wiem, czy to prawda?
  (Mam nadzieję, że każdy rozumie znaczenie słów "nie wiem".)

  A "Sokół" w Czerwonaku ma się dobrze. Wiecej powiem: bardzo dobrze. Zna go nawet cała Polska z niecodziennych aranżacji wnętrza lokalu wyborczego - gdy są wybory.

  Za to bardzo nie lubię, gdy jacyś - dajmy na to - warszawiacy mówią nam, co mamy robić, a co nie. Warszawiacy niech lepiej zajmą się przekrętami przy budowie ich odcinka autostrady A2 - bo to wstyd przed całym światem.


  T.B.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na Śląsku też - w dzień przywozili kruszywo na budowę A1, a w nocy je kradli. Tacy obywatelscy obywatele.


  T.B.

  PS
  "bodupa" - nomen omen - taki kod mam przepisać z obrazka poniżej, żeby zamieścić ten tekst :]

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam,
  Bardzo mile wspominam czas spędzony w Pałacu Młodzieży więc tym chętniej popieram petycję,
  Małgorzata Kistryn

  OdpowiedzUsuń
 18. Oczywiście podpisałam.To okropne, że można myśleć o zamknięciu takiej instytucji.W Pałacu Młodzieży zdobyłam wiele umiejetności,spędziłam tam cudowne chwile,miałam przyjaciół. Moje dziecko także korzystało z takich zajęć i dzięki temu poznałyśmy nasze pasje.Popieram petycję z całego serca.

  OdpowiedzUsuń
 19. T.B. usiłuję zrozumieć o co Tobie chodzi, ale nie mogę dojść do jakiegoś konkretnego wniosku? Znaczy że co?

  OdpowiedzUsuń
 20. Wiesz, Małgosiu, ja też nie rozumiem T.B. On (Ona?) chyba nawiązuje do poprzedzającego wpisu, który sugeruje warszawiakom zajęcie się swoim odcinkiem autostrady. Tylko po co oba te wpisy? Czy na pewno na temat?
  Przy okazji melduję, że petycję podpisałam i "wywaliłam" też komentarz. A co!

  OdpowiedzUsuń
 21. Ojej, nie zauważyłam, że ten "poprzedzający wpis" to też T.B.
  Ale gapa ze mnie! Za to teraz tym bardziej nie rozumiem, o co chodzi...

  OdpowiedzUsuń
 22. O to mniej więcej, o co przy zupie (kto czyta forum, ten wie). Jestem dociekliwy. Pytam po raz kolejny:
  czy to prawda, że podjęto decyzję o likwidacji MDK nr 2 w Poznaniu?
  Bo przeciwko temu jest ten protest.

  Czy podjęto już jakakolwiek inną decyzję, na przykład o prywatyzacji?

  I znów - na wszelki wypadek - zwrócę uwagę, że pytam, czy to prawda (nie twierdzę, że to nieprawda).

  Pierwsze co zrobiłem, to wszedłem na stronę WWW MDK nr 2 w Poznaniu. Wyglada na to, że oni nie wiedzą o ich likwidacji. Ale może osoba odpowiedzialna za stronę się spóźnia. Bedę zaglądał przez najbliższe dni. Nie przestaję też szukać jakiegokolwiek innego potwierdzenia tej informacji.


  T.B.

  OdpowiedzUsuń
 23. Oglądam właśnie "Puls dnia", czyli serwis informacyjny Wielkopolskiej Telewizji Kablowej.

  Nie ma tematu likwidacji MDK nr 2, ani żadnego innego MDK.

  Jest temat prywatyzacji MDK-ów. Na razie jako temat dyskusji. Jutro radni mają spotkać się w tej sprawie z Prezydentem Miasta (chyba, albo z innymi urzędnikami). Jeśli dobrze rozumiem, Prezydent Miasta nie ma możliwości samodzielnego - bez zgody radnych - podjęcia takiej decyzji? A jeśli tak i jeśli radni podejmą taką decyzję, to nie pozostanie już nic innego jak ponarzekać sobie na demokrację.


  T.B.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kolejny cytat:
  "w naszym mieście ,Poznaniu, istnieją zaledwie TRZY MDKi, a przykładowo w Krakowie jest ich około 30!!!"

  MŁODZIEŻOWYCH Domów Kultury w Krakowie, to ja znalazłem około pięciu. Ale to jeszcze nic. W Krakowie fajnie jest:
  http://www.petycjeonline.pl/petycja/sprzeciw-wobec-likwidacji-mdk-im-j-korczaka-w-krakowie/556

  Rozumiem, że pytanie o co mi chodzi jest wieczne. Odpowiadam od razu: o rzetelność. Raczej nikt nie wygra niczego strzelając sobie same samobóje.

  I uspokajam:
  idę spać i już nie będę kontynuował tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Już! :))
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 26. Żadnego miasta nie wyobrażam sobie bez MDK
  Podpisuję i pozdrawiam z Wrocławia
  Viola

  OdpowiedzUsuń
 27. Jeżeli podejmuje się takie decyzje i powodem jest euro, to ja mimo że jestem kibicem sportowym zaczynam nie lubić tej imprezy a pana prezydenta w szczególności.

  OdpowiedzUsuń
 28. Moje miasto Lublin,Twoje-Poznań,dwa krańce Polski...ale wszędzie są dzieciaki i młodzież,którym nawet nie będzie dane zobaczyć choć urywka meczu w Euro,więc po co to szaleństwo?Jak zawsze ,,Polak mądry po szkodzie'',cieszyli się z Euro a teraz szukają oszczędności na potrzebach najbiedniejszych,wstyd mości Panowie!!!Podpisuję się rękami i nogami pod Twoją petycją,pozdrawiam gorąco Monika:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jesli ma to pomoc to ja tez podpisalam, ale takie decyzje zwykle sa podejmowane bez pytania lokalnej spolecznosci co woli, zreszta sadze, ze odpowiedz bylaby jedna!

  OdpowiedzUsuń
 30. Inna wrażliwość, inne priorytety.
  Też podpisałam, w jakimś stopniu jestem związana z Poznaniem.

  OdpowiedzUsuń
 31. Trzeba protestować, szumieć.
  Jeśli zapadnie decyzja, w budżecie znikną środki, to nie da się odkręcić !!

  OdpowiedzUsuń