niedziela, 17 maja 2009

CZY TO JUŻ LATO?

Temperatura powietrza 28 stopni Celsjusza no i co bardziej by na lato wskazywało to komary. Dwa od samego rana mnie zaatakowały! Bezczelne! A ja się dziwiłam wczoraj jakiejś kobiecie gdy przystanęła w markecie przy półce z "antykomarami". Trzeba wyciągnąć resztki środków z zeszłego roku.
No i w końcu zakupiłam lody do domu. No więc? Lato?
Ciepła temperatura wzmaga zapachy atakujące nos Zewsząd wołają o podziw róże, ogrody się prześcigają w gatunkach i odmianach. Swoistą reprezentację z dostaliśmy do przystrojenia kościoła, musiałam jakoś je połączyć w całość. Na szczęście już ozdrowiałam :)
A co do zapachów, to jeden nazwałabym raczej odorem, nie mogę zdefiniować źródła. Mam jedną podejrzaną, palmę, co w pełni rozkwitła. Niestety nie sięgnę tam ze swoim nosem, by sprawdzić swoje przypuszczenia. Dzisiaj już mniej czuć słodkomdląco, to może jednak nie ona?
 

Skoro wyszłam do ogrodu z aparatem, to się porozglądałam co słychać w doniczkach. Niby nawet roże są, ale to wstyd je tak nazywać wobec tego, co się dzieje w okolicy.
Akant co go przygtowującego się do kwitnienia pokazywałam, pokazał swoje ukryte białości,
Fiolety ziół tylko budzą nadzieję na jeszcze więcej, bo w kolejce stoi już ta najbardziej popularna odmiana lawendy.
Odkryłam jeszcze jakieś bardzo nieśmiałe irysy, mają takie delikatne kolory, że najpierw pomyślałam iż  przekwitają. Zapomniałam je powąchać. 

I niewiele więcej, mimo niedzieli się dzieje, bo czekam na gości z Polski. Krzysztof poszedł z krótką dwugodzinną pielgrzymką do Krzyża Pięknego Widoku (tak sobie go dosłownie nazwałam - Croce di Belvedere). Tam będzie Msza Św. Odwiozłam proboszcza na miejsce zbiórki. Po drodze przejeżdżałam koło baru, w którym na dzisiaj zapowiedziano Sagra di Bomboloni. Ech! Święto Pączków! Na wszelki wypadek jedna z parafianek obiecała nam wziąć parę, jeśli osobiście nie dotrzemy. Wszystko zależy od stopnia zmęczenia gości. Wszak jadą z noclegiem po drodze.

Posta piszę etapami, wróciłam z "odbioru" gości i wkleiłam powyższe zdjęcia. 
Przy okazji utrwaliłam sobie jeszcze inne doznania zapachowe. Otóż góry, w których położona jest Montagnana (miejsce noclegu naszych gości) przybrały obecnie barwy rozbielonej zieleni, bo wszędzie kwitną akacje. Kwitną to jeszcze nic, ale pachną! Obłędnie!

Goście się rozpakowują, odświeżają, a ja czekam na ich w domu ze świeżymi pączkami (obiecanymi). Czas umilam sobie przeglądaniem książek, które wraz z gośćmi przyjechały, by wpaść w moje oczy. To będzie uczta, mam nadzieję. Tym razem nic o Toskanii (poza jednym DVD). Próbuję zagłębić się w literaturę włoską, stąd większość to włoscy autorzy.

I znowu trochę czasu minęło. Wieczorne pogaduchy z naszymi gośćmi. Jako atrakcja spektakl światło i ... dźwięku nie było, było samo światło, a raczej światełka, bo znowu ogród opanowały świetliki. Ta ulotność ich błysków jest ciekawym momentem, by zauważyć, że nie wszystko da się utrwalić wizualnie. Tylko patrzeć, patrzeć, patrzeć, łapać chwile, to tu, to tam.

7 komentarzy:

 1. Druso teraz się weźmie zębami za ten stosik książek by czasu Gosi starczyło i na jego pieskie życie hihihi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani to nas w nastroje wprowadza !!!
  mnie już ogarnęła nostalgia i tęsknota za toskańskim słońcem , kolorami , zapachami ...latem , wakacjami

  Kurcze znów pracować nie mogę !!!!
  I jeszcze taka sterta książek chętnie bym je przewertowała , bez Jedwabiu bo już mam i znam
  miłego czytania

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak u Was cieplutko i jak pieknie!:)))
  Ach!:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Potwór z Florencji... usadowił się za całym tym czytelniczym dobrobytem.
  Kinga z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja się nasłuchałam z wielką przyjemnością w niedzielę jezyka włoskiego :) Bylismy na włosko-polskim przyjęciu komunijnym. Było super :D
  Pozdrawiam i o zdrówko pytam?
  Majana

  OdpowiedzUsuń
 6. W moim ogrodzie nic nie kwitnie - bez już się skończył, a resztę, schowaną pomiędzy wybujałą "trawiatą" wraz z nią wczoraj skosiłem:):):) nie wiedziałem, że koszenie trawy, to takie wyczerpujące zajęcie:/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ah u Pani już lato a tu u mniw Irlandii przeżywam kolejny etap jesieni. Dobrze, że można choc na chwile uciec w cieplejsze rejony.

  A to co Pani rośnie w ogrodzie ta dziwna palma to Yucca po polsku juka. Wszyscy ja znamy jako kwiatek doniczkowy a to okazuje sie byc sporym drzewem. W Dublinie widziałam jukę, która w obwodzie ma aż 2 metry. Tak sie spasła na tym irlandzkim deszczyku. Zresztą jest to bardzo popularna roślina na zielonej wyspie. Ale niewiem czy pachnie, będę musiała sprawdzić przy najbliższej byności w parku. Pozdrawiam Gosia

  OdpowiedzUsuń