sobota, 30 czerwca 2012

AKT

Znowu słowo, nad którym się nie zastanawiałam. Dopiero mała Zosia zapytała, dlaczego tak się mówi na obrazy przedstawiające nagość. Hmm??
Obraz namalowany i przekazany zamawiającej, ale odpowiedzi nadal nie znam.

Z łaciny to actus - czyn, wykonanie.
Ale dlaczego akurat do nagich postaci ma zastosowanie to słowo? 
Może Wy wiecie? 

10 komentarzy:

 1. Wow!
  Piękny akt.
  Pozdrowienia Małgoś.

  OdpowiedzUsuń
 2. hmmm, nie mam pojęcia, nigdy się nad tym nie zastanawiałam...no właśnie dlaczego?
  Niezwykle piękny ..akt.. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Słowo akt ma kilka znaczeń. W sztuce jest to przedstawienie nagiego ciała. Mówi się, że pierwsze akty pochodzą z czasów antycznych, ale kto udowodni, że wcześniej nie fascynowała człowieka nagość, a właściwie poszukiwanie idealnych kształtów. Piękno według mnie jest względne. Na przestrzeni wieków malowano różne akty kobiece, a modelki nigdy nie były wychudzone, zawsze prezentowały swoje krągłości... Twój akt jest dowodem na to, że w postrzeganiu nagości nie wiele się zmieniło. Twoja modelka prezentuje atuty kobiecości, jest pociągającą młodą osóbką. I o to chodziło. Podoba mi się. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, to wszystko prawda, ale ciągle nie wiem, dlaczego akurat "akt".

   Usuń
 4. Moje skojarzenie to akt, jako część sztuki teatralnej, więc odsłona; więc akt to odsłona a raczej brak osłony na ciele? Schematyczne. Ale dzieci to wspaniali obserwatorzy słów!
  Ciekawy kolorystycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajny pomysł. Sprawdziłam nawet we włoskim czy mają odpowiednik słowa odsłona. He, he mają - scena, także w naszym rozumieniu, choć słowo pochodzi z greki i oznacza namiot. Ale w języku polskim ładnie się to tłumaczy.

   Usuń
 5. Bardzo, bardzo mi się podoba ten akt.
  Pozdrawiam Hania

  OdpowiedzUsuń
 6. W ogóle to bardzo się cieszę z Waszego uznania, bo byłam ciekawa, jak się odnajdziecie z aktem wśród moich zazwyczaj religijnych obrazów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Znalazłam takie wytłumaczenie: akt oznaczał w XIX malarstwie akademickim przedstawienie ruchu ludzkiego ciała (to pasuje do łacińskiego "agere") jako dynamiczny gest lub uchwyconą pozę.
  A ponieważ chciano podkreślić cielesność człowieka - proporcje czy układ mięśni, to modeli i modelki często malowano nago.
  Z czasem nazwą tą zaczęto określać wszelkie artystyczne przedstawienia nagości.

  Serdecznie pozdrawiam. tanova

  OdpowiedzUsuń