sobota, 22 kwietnia 2017

PASQUA A.D. 2017


Niedziela Palmowa / Domenica delle Palme
Oczywiście, palmami są gałązki oliwne, jakżeby inaczej!
Na jednej Mszy pojawili się skauci akurat mający zgrupowanie w odległym o 7 km Aquerino.
314-IMG_3855

Wielki Czwartek / Giovedì Santo
Mam wrażenie, że przykłada się tu do zbyt dużą wagę do obmycia nóg. Gdy mieszkałam w Polsce, ten obrządek nie był jeszcze popularny, dlatego na zawsze nauczyłam się, że to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.
 Ładnym zwyczajem jest dystrybucja bułeczek, czasami rozmarynowych, czasami zwykłych.
W San Pantaleo robiły to panie z lokalnego Caritas, tutaj postanowiono, że zajmie się tym ksiądz, dzięki czemu uniknięto rozdrapania oferty przez pierwszych, którzy dotarli do pieczywa :)

267-IMG_3913

Czuwanie / Veglia
Bardzo dużo osób przychodziło na modlitwę do oratorium.  W sąsiedniej parafii ustala się dyżury, tutaj obeszło się bez zapisów. Ciagle ktoś czuwał, czy to do późna w nocy, czy od samego wczesnego poranka.

272-IMG_3918

Wielki Piątek / Venerdì Santo
I tutaj, akurat podobnie, jak w Polsce, więcej osób pojawia się na Drodze Krzyżowej niż na piątkowym nabożeństwie Triduum Paschalnego.

001-IMG_3984

Droga Krzyżowa / Via Crucis
Odbywa się dokładnie o tej samej porze, dlatego drogą losowania wybrano parafię, w której nabożeństwo poprowadzi diakon - była to Tobbiana. Ludzie na terenie miejscowości szykują poszczególne stacje drogi krzyżowej, autorzy zazwyczaj dopiero potem dołączali do pątników. 

194-IMG_4193

Wielka Sobota/ Sabato Santo
Triduum kończy się oczywiście, w Wielką Sobotę Wigilią Paschalną. Nie ma tak popularnej w Polsce Rezurekcji. Było wiele problemów z rozpaleniem ognia, co - przyznam - dodało spektakularności zdjęciom.  Na koniec tej Mszy błogosławi się wszelkie jajka, te kurze i te czekoladowe.


213-IMG_4213


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz