sobota, 24 października 2015

OBEJMIJ BAPTYSTERIUM

Tegoroczni turyści na pewno z rozczarowaniem patrzyli na florenckie baptysterium, całe zasłonięte rusztowaniami. Warto jednak było dla wyniku, jaki przyniosły prace. Widok jeszcze wystającego z częsci rusztowań budynku, zachwycił mnie swoją jasnością. Nie spodziewałam się aż tak spektakularnego efektu.

W związku z tym przypomniało mi się, że nie napisałam o pewnym kwietniowym dniu, gdy szłam na zwiedzenie aryciekawego miejsca. Mając jednak trochę czasu, zatrzymałam się, by przyjrzeć się wydarzeniu pt. "Obejmij Baptysterium".
Było to zwieńczenie inicjatywy sieci sklepów COOP mającej na celu zebranie środków wspierających odnowienie florenckiego baptysterium. Pomysłodawcom przyświecała  myśl o 9 artykule Konstytucji Włoch, mówiącym o wspieraniu rozwoju kultury i nauki.

Ostatnie interwencje konserwatorskie przeprowadzono ponad 70 lat temu, więc czas był po temu, by zająć się tym niezwykłym budynkiem.
Twórcy inicjatywy przeprowadzili szereg różnych zbiórek, imprez, by w sumie uzbierać 200 tysięcy euro. Była to chyba największa włoska zbiórka o charakterze mecenatu sztuki. Pieniądze bardzo się przydały, gdyż w trakcie prac odkryto niespodziewane problemy przy latarni,  Przyczyniłam się i ja niewielką kropelką, zakupując t-shirt właśnie z logo imprezy.

Niestety, nie mogłam zostać do końca, ale przyjrzałam się choć trochę przygotowaniom do dosłownego objęcia Baptysterium.
Z różnych jego stron stali mimowie z twarzami umalowanymi na wzór marmurowej elewacji.
Gdy tak przyglądałam się mimom, chodziłam wśród gromadzących się ludzi, nagle z różnych stron zaczęły docierać do mnie dźwięki instrumentów muzycznych, powoli ponad zwyczajny poziom ludzkich rozmów przebiła się muzyka. Muzycy pojawili się jednocześnie w kilku miejscach, więc oczywiste jest, że nie dałam rady sfotografować ich, gdy byli "w rozsypce". Potem musiałam już biec na inne spotkanie, więc zapraszam na końcu pokazu zdjęć do obejrzenia znalezionej na kanale COOP krótkiej relacji filmowej z tego wydarzenia, gdy ponad 1000 osób okrążyło drogie ich sercu Baptysterium.9 komentarzy:

 1. nie działa filmik Pani Małgosiu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, co może być przyczyną. U mnie działa. Tylko trochę trudno się uruchamia. Może to kwestia IP kraju?

   Usuń
  2. hmmm nie wiem. U mnie nic się nie dzieje ani nie odtwarza ani nie mogę zrobić pełnego ekranu nic jakby to było wklejone zdjęcie tylko :(

   Usuń
  3. skrzypkowie panowie i panie na tle baptysterium ale gdziekolwiek najadę nic się nie uruchamia

   Usuń
 2. Znalazłam ten sam film na kanale COOPa, podmieniłam, powinien działać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł na zbiórkę funduszy! Takie "przytulanie się do historii".

  OdpowiedzUsuń