niedziela, 13 maja 2018

STRAŻNICY BRAMY RAJU

Wybrałam się ostatnio do Florencji na wykład z historii sztuki. Może kiedyś zaowocuje to jakimś artykułem, bo zbieram powolutku materiały. Nie pojadę przecież jednak do Florencji, żeby chociaż jakiegoś szwendania się nie uskutecznić. Tym razem nie szukałam nowych miejsc, zostałam w samym sercu miasta przy Duomo. Nie zważałam na długie kolejki do każdego obiektu, w ogóle nie miałam zamiaru zaglądać do wnętrz. Uzbierałam kilka nowych dla mnie detali i jedną ich grupę chcę Wam dzisiaj przedstawić.

Zapraszam przed Bramę Raju.

23-IMG_9758 

Mimo tłumów udało mi się spokojnie zrobić zdjęcia każdemu stworowi, który przysiadł na ramie okalającej najsłynniejsze drzwi florenckiego Baptysterium. Głównie są to ptaki, ale napisałam "stwory", żeby do zbioru móc wcisnąć żerującą na ramie wiewiórkę.

16-IMG_9751 

Wszystkie zwierzęta wykonano z taką precyzją, że można określić ich gatunek. Tak samo jak i odczytać rośliny, wśród których żerują skrzydlaci strażnicy Bramy Raju.
Nie myślcie, że jestem wybitnym ornitologiem.
Mogłam rozpoznać ptaki dzięki malutkiej książce opowiadającej o różnych ciekawostkach związanych z Piazza del Duomo pt. "A Occhio e Croce". Musiałam tylko popracować nad tłumaczeniem i sprawdzić, czy dobrze uporządkowałam zdjęcia.

Wilga i wróbel na gałęzi cyprysu
06-IMG_9741
Papuga na granacie
08-IMG_9743
Turkawka podjadająca fasolę
09-IMG_9744
Drozd śpiewak na jabłoni
11-IMG_9746
Puszczyk syczek na moreli
21-IMG_9756
Orzeł
22-IMG_9757
Jakiś sokół (?), krogulec (?) na gałęzi cedratu.  
20-IMG_9755
Gołąb na prosie
19-IMG_9754
Dudek na gałęzi migdałowca
14-IMG_9749
Dzwoniec na gałęzi figi.
13-IMG_9748
Prawdopodobnie łyska między kłosami zboża
15-IMG_9750
Sowa na sosnowej gałęzi
07-IMG_9742
Skowronek na gałęzi pomarańczy
12-IMG_9747
Kuropatwa na włoskim prosie
03-IMG_9738
Grubodziób na morwie
04-IMG_9739
Zięba na malwie
02-IMG_9737

8 komentarzy:

 1. Jeny... gdybym zobaczyła tylko te zdjęcia detali, w życiu nie powiedziałabym, ze to część takiej bramy. Bardzo ciekawy post, wspaniale, że zwracasz uwagę na takie detale. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja. Uwielbiam, kiedy artyści wierni są naturze i pieczołowicie oddają gatunkową specyfikę fauny i flory. nie miałam pojęcia o tych detalach na drzwiach baptysterium. Będąc we Florencji tylko rzuciłam na nie okiem, zniechęcona tłumami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też przez wiele lat ich nie zauważałam, bo wzrok, jak sroczce ku złotu wędrował, ale maluśka książeczka zakupiona w księgarni z tanią książką otworzyła mi oczy i poprawiła ostrość widzenia :)

   Usuń
 3. Malgosia - mistrzyni detalu!:) Ty to masz oko. Z drugiej strony wyobrazmy sobie Brame Raju bez tej "ramy" z ptakami, cos by brakowalo. Ciekawe czy to tez dzielo Ghibertiego i czy to sa odlewy z brazu?
  Pozdrawiam Malgosia Neuss

  OdpowiedzUsuń
 4. kilka razy pod tymi drzwiami stałam ale nigdy aż tak szczegółowo ich nie rozłożyłam na czynniki pierwsze :) bardzo pomysłowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się nie zapominać i o ogóle, bo właśnie detal jest tym, co mnie przyciąga.

   Usuń