czwartek, 7 lutego 2019

WAŻNE MUZEUM

W szkole podstawowej nauczycielka polskiego robiła nam konkursy na wymyślanie wyrazów pochodnych. Ta zabawa doprowadziła mnie do napisania lekko wprowadzającego w błąd tytułu.
Jakie jeszcze są inne wyrazy z tej rodziny? Uważny, poważny, nieważny, zważać, poważać, ważyć, odważnik, wyważyć, podważyć, ważki, odważyć, itd. A wszystko przez wagę. Co ciekawe, w języku polskim wszelkie jej odmiany materialne są oznaczane przez dodanie do podstawowego słowa określenia, np. szalkowa, sprężynowa, kuchenna.
Język włoski też może podobnie traktować określenie wagi, ale często ono samo wystarczy, by wiedzieć, z jakim rodzajem urządzenia mamy do czynienia. Tak więc oprócz znanej mi przed wizytą bilancia, zobaczyłam, że jest też bascula, stadera, giogo.


Wszystkiego dowiedziałam się dzięki przebiegłości pewnego muzeum, o którym niebawem. Za bardzo drogi bilet dali na pocieszenie dodatkowy wstęp do Muzeum Wagi w Monterchi.

Przyznam, że byłam oczarowana, łaziłam, zaglądałam, cieszyłam się każdym detalem.
Taki niby trywialny obiekt, a ile może za nim stać historii. Ile zważył w swoim życiu, ludzi, w tym tych dopiero narodzonych, zwierząt i towarów.  Niby prozaiczna czynność - ważenie, a ile piękna można zawrzeć w samym przedmiocie temu służącym.
Był 27 czerwca, późne popołudnie. W muzeum żywej duszy, poza kasjerką i nami, zagubionymi w dodatku do biletu. Jedynym mankamentem był brak klimatyzacji, ale dzielnie go znosiłam, bo eksponaty i objaśnienia warte były każdej kropli potu.

12 komentarzy:

 1. Śliczne te wagi.
  Lubię takie muzea

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja" waga" wg zodiaku wiec te eksponaty bardzo mnie interesuja ,chetnie bym sobie obejrzala,ale .....troche musze poczekac!!!
  Pozdrawiam irena z Poznania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wagi są cierpliwe - myślę o przedmiotach :) Bo o horoskopowych nie mam bladego pojęcia.

   Usuń
 3. Dla mnie waga, to symbol sprawiedliwosci i bezstronnosci. Temida z opaska na oczach trzymajaca w rece wage. Waga nie klamie, waga pokazuje. Nienawidze moja wage w lazience:)
  Malgosia Neuss

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie tytuł nieco wprowadza w błąd, ale lubię takie gry słowne. Ciekawy post. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli, że się udał. Język polski aż się prosi o takie zabawy słowem.

   Usuń
 5. Bilet do tego przebiegłego muzeum jest faktycznie bardzo drogi, ale za to mozna zobaczyć tylko jedni dzieło 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłabym w stanie przeboleć cenę, ale nie sposób ekspozycji.

   Usuń