piątek, 3 października 2008

TEMPORA D'AUTUNNO

Jakoś mi wywietrzało napisanie tej notki. 24 września uszykowałam kościół na błogosławieństwo winogron i wina, ale potem źle się poczułam i nie byłam na samej Mszy. Zdjęcia zrobił Krzysztof i dopiero przeglądając wspomnienia z wczorajszej wycieczki zauważyłam, że nic a nic nie wspomniałam o uroczystości. Krzysztof wynalazł w zeszłym roku informację, że kiedyś na każdy sezon błogosławiło się plony, co miałąo ogólną nazwę Quattro Tempora. Co podlegało błogosławieństwu?
Zimą oliwa, wiosną – kwiaty, latem - kłosy zboża, jesienią - winogrona. Każde tempora obchodziło się w środę, piątek i sobotę. Odpowiednio do pory roku po 3 niedzieli adwentu, po 3 niedzieli Wielkiego Postu, po niedzieli Trójcy Św. i po 3 niedzieli września.
Quattro Tempora służyły uświęceniu czasu w każdej z pór roku, dając parafii możliwość wspólnej modlitwy i podziękowania Bogu za owoc pracy rąk ludzkich. Prawdopodobnie błogosławieństwo owo kiedyś odbywało się na polach. W przedostatnią sobotę ludzie przynieśli winogrona do kościoła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz