sobota, 18 października 2014

KŁAMSTWO

Po opisanej wycieczce, oprócz zdjęć, pozostała mi jedna pamiątka, zakupiona w Fortezza delle Verrucole. To rodzaj świecznika, zwany tutaj popularnie kłamstwem (la bugia). Dlaczego kłamstwo?
Znalazłam kilka wersji wyjaśnień.
Jedna mówi, że miejsce, w którym osadza się świecę, ukrywa, kiedy faktycznie świeca się skończy, zatajając, "kłamie" na temat realnego czasu wypalania się.
Najprawdopodobniej jednak nazwa pochodzi od algierskiego miasta Bidżaja (Bidgiaya), które zitalianizowane brzmi "budżija". Z tego miasta importowano pszczeli wosk do produkcji świec. Spotkałam więc i wyjaśnienie, że kiedyś same świece nazywano "bugia". 
Co ciekawe, słowo oznaczające po włosku kłamstwo, wywodzi się z dialektu prowansalskiego brzmiącego "bauzia".
Czy ono także znajduje swoje źródło w algierskim mieście? 
Kiedy jedna bugia - kłamstwo, zlała się z bugia - świecą? 
Nie wiem.

Ja mam jeszcze własną trzecią interpretację, chwycić "bugię" do ręki,  poświecić świecą i cała prawda wyjdzie na jaw :)

3 komentarze:

 1. Dołączę jeszcze jedną ciekawostkę związaną ze święcą zwaną bugia = candela = świeca. Była niesiona podczas procesji przed biskupem i wyższym przełożonym zakonnym (opatem, prowincjałem) we mszy uroczystej i stawiana na ołtarzu razem z 6 świecami już zapalonymi. Zwyczaj ten (możliwy jeszcze w liturgii) wygasł wraz z wejściem elektryczności do kościołów... zgadnijcie po co ją niesiono przed tak ważną osobą...? ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie teraz już jest niepotrzebna :)

   Usuń
  2. Żeby sie nie potknął? o nic nie zawadził? bo niósł krzyż? ciekawe bardzo :-)

   pozdrawiam,

   iwona

   Usuń