czwartek, 18 września 2008

LOJALNIE OSTRZEGAM PRZED KUPNEM PRZEWODNIKA

Dzisiaj napisałam na stronie merlin.pl recenzję przewodnika "Toskania i Umbria". Być może ją opublikują (mają na to 5 dni), ale śpieszę ostrzec moich czytelników przed jego zakupem. Właściwe to ta recenzja bliższa jest erracie, niż wspomnianemu gatukowi literackiemu, ale co miałam napisać? Oto cytat:
Przykro mi to pisać, ale czuję się zażenowana i zawstydzona ilością błędów merytorycznych w tej książce. Czekałam niecierpliwie, aż dojdzie paczka z książkami; kupuję w Merlinie wszystko, co się ukazuje na temat Toskanii. Z radością otworzyłam przewodnik, najpierw obejrzałam zdjęcia i ... zmartwiałam. Jest tyle błędów w podpisach, że już nie chcę zaglądać do treści. Żeby nie być gołosłowną: s. 43 prezentuje drzwi z portalu północnego Baptysterium a nie Katedry,s.90 na zdjęciu jest kościół San Andrea, s.98 - to jest katedra w Arezzo, s.183 - Torre Guinigi, s.184 - poprawna nazwa Piazza dell'Anfiteatro (jeśli przyjąć pisownię włoską), s.185 - kościół San Giusto. Chyba więcej przykładów nie trzeba pisać? Uwłaczające czytelnikowi jest umieszczenie zdjęcia jakiejś tandetnej pamiątki i podpisanie jej, że to "Dawid" Michała Anioła w Galleria dell'Accademia. Już mi się nawet nie chce pisać o określeniach typu "słynny Palazzo Vecchio", "typowy krajobraz Toskanii". I to wydał Pascal?
PS. Jak mi doniosła uprzejmie moja koleżanka Magda , Merlin zamieścił recenzję :)

7 komentarzy:

 1. Nie kupie i następnym razem trzy razy zastanowię się zanim kupie kolejny przewodnik Pascala. Tylko w takim razie jakie kupować?

  OdpowiedzUsuń
 2. A jaki przewodnik po Toskanii jest "godny" zakupu ?

  OdpowiedzUsuń
 3. W prawej kolumnie jest osobny dział, tylko z przewodnikami

  OdpowiedzUsuń
 4. Cholibka a ja to kupiłem i najchętniej wywaliłbym do punktu zbiórki makulatury ale już nie funkcjonują :(. To nie można nazwać przewodnikiem ale wspominkami z podróży. Jak dla mnie mało przydatne żeby zaplanować tam swój pobyt.

  OdpowiedzUsuń
 5. A propos działu z przewodnikami, który ma być "w prawej kolumnie", gdzie on się dokladnie znajduje bo jakoś nie mogę go znaleźć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie wszelkie info o książkach jest w górnej zakładce z bibliografią :)

   Usuń