wtorek, 12 stycznia 2010

ŚREDNIOWIECZNA TERAPIA z serii "Florencka włóczęga"

Siedem miesięcy temu napisałam ostatnią florencką anegdotkę. Potem ciągle się coś działo, aż zapomniałam o zebranym materiale fotograficznym. Robiąc przegląd zdjęć przypomniałam sobie o tej serii. A że czas i pogoda teraz mało turystyczne, trudno o porządną wycieczkę a jeszcze trudniej o dobre światło, proponuję więc wrócić do Florencji w detalach i ciekawostkach. 

Rzecz się miała około 1400 roku, pewien obywatel Florencji o imieniu Anselmo mieszkał na Via del Cocomero, obecnej Via Ricasoli. Człowiek ten był wycieńczony ciągle powtarzającym się snem. Śnił lwa trzymającego w paszczy jego rękę. Przekładało się to na jego życie tak, że bał się wszelkiego kociego zwierza, był udręczony strachem. Przyjaciele i krewni nadaremno starali się mu pomóc doradzając żeby poszedł i zobaczył lwy żyjące w klatce na tyłach Palazzo Vecchio. Wszystko na nic. W końcu ktoś w rodzaju średniowiecznego psychoanalityka doradził mu sposób, rzekłabym behawioralny. Mianowicie powiedział Anselmo, żeby wykorzystał w pokonywaniu lęku którąś z licznych we Florencji figur lwa.
Ulica, przy której mieszkał przerażony florentyńczyk wychodziła na boczną elewację Duomo, w której jest tzw. Brama Lwów. W bazach kolumn przy wejściu są dwa lwy z rozwartymi paszczami. Pewnego niedzielnego poranka Anselmo wyruszył z domu zmierzyć się ze swoim problemem. Za nim ruszył rozedrgany tłum krewnych, przyjaciół, lekarzy i ciekawskich. Anselmo wziął głęboki oddech i włożył rękę do kamiennej paszczy. Po chwili ... zmarł. Okazało się, że wewnątrz przycupnął skorpion, którego ukąszenia tak się biedaczek przestraszył, że zakończył życie ze strachu.


 


12 komentarzy:

 1. No to mnie załatwiłaś na noc!!!

  chciałam sobie coś przed snem miłego poczytać, a Ty mnie skorpionem?!

  Wstrząsająca anegdotka!

  Wstrząsa mnie i wstrząsa...

  Rzymskie "usta prawdy" to przy tym wkładaniu pikuś...
  Pan Pikuś...

  OdpowiedzUsuń
 2. A myślałam,że moje trzy grosze będą pierwszym komentarzem,ale niech będzie nr 2.Normalnie Pani Małgosia prowadzi w konkursie.Powodzenia!Też mnie ten skorpion wystraszył.Pamiętam historyjkę z krową.Ja jej sama nie widziałam,ale mąż mój faktycznie wypatrzył i sfotografował,nie wiedząc skąd się wzięła.Teraz już wie. Iwona

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaskakujący finał, wygląda na to, że jednak coś w tym śnie było, chociaż sama w sny nie wierzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna anegdotka z zaskakującym zakończeniem. Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja od razu ,,zobaczyłam,, Gregorego Pecka w Rzymskich wakacjach kiedy udał, że stracił rękę a Audrey Hepburn tak się wystraszyła! Czy on wkładał rękę w ,,usta prawdy,, bo nie jestem pewna?
  Trzymajcie się cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Komentuję rzadko ale czytam zawsze.
  Zagłosowałam w konkursie na tego pięknego bloga.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. W ,,Rzymskich wakacjach" to były usta prawdy.. Może odpowie mi ktoś z Wrocławia ,bo coś mi się kojarzy że w katedrze na Ostrowiu Tumskim też jest coś w tym stylu?
  Do pięknych florenckich lwów pewnie się nie umywa.A swoją drogą zakończenie legendy prawie jak u Braci Grimm- brrr:)))
  Gdynianka

  OdpowiedzUsuń
 8. Małgosiu, gdzie wynajdujesz takie anegdotki???
  Podejrzewam że to nie ostatnia i że jeszcze coś tam trzymasz w zanadrzu :)
  Pozdropsy z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
 9. hi hi ;) Świetna historia :))) I piękne zdjęcia Małgosiu:) Lwy florenckie są piękne, bardzo mi się podobają. Też mam ich zdjęcie :)
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Małgosiu :)
  jesteś pierwsza !tak trzymaj :)

  OdpowiedzUsuń